Jaké infekce v našich checkpointech testujeme a kolik to stojí?

V našich HIV checkpointech testujeme kromě HIV i další infekce, které mají podobný způsob přenosu jako HIV.

Ať už se rozhodnete navštívit nás v našem mobilních checkpointu (sanitce), nebo v některé z kamenných checkpointech, a požadujete test na kteroukoliv infekci, na které testujeme, vždy si prosím vyplňte předtestový dotazník (odkaz je vpravo nahoře na této stránce). Pečlivě si opište osmi místný kód, který po vás pracovníci v poradně budou vyžadovat.


HIV

Základní vyšetření, které v našich checkpointech nabízíme

Testování na HIV patří mezi naše základní služby. V kamenných pobočkách provádíme žilní odběry krve a tu posíláme do laboratoří. Takové testování je vždy zdarma a anonymní - nezáleží tedy na tom, jakou máte pojišťovnu, nebo zda máte pojištění v ČR. Výsledek laboratorního testu je nejpozději do jednoho týdne od odběru. Opakovaná návštěva checkpointu není nezbytně nutná, výsledky jsou k dispozici on-line. Na test se chodí nejdříve po 2 měsících od rizika, např. nechráněného styku. Ideální je ale dodržet dobu alespoń 3 měsíců od rizika.

Jako doplňkovou službu nabízíme také rychlotesty na HIV. Ty provádíme odběrem kapilární krve (pár kapek) z bříška prstu. Takový výsledek je znám do 15 minut.

Na test se nemusíte nijak připravovat, můžete jíst i pít. Doporučujeme nejíst tučná jídla a je rozumné přijít střízlivý.

V mobilních checkpointech je rychlotest na HIV zdarma, v kamenných checkpointech může být zpoplatněn (cca 300,- Kč). U rychlotestů je nutné dodržet lhůtu 3 měsíců od rizika vždy.

Více informací o HIV najdete na našem webu www.hiv-prevence.cz


Žloutenka C

Nejvýznamnější virovou hepatitidou v České republice je žloutenka typu C

Značná část infikovaných nemá zpočátku žádné potíže. K nejčastějším počátečním příznakům patří únava a obtíže připomínající lehkou chřipku či žaludeční nevolnost. Virus žloutenky typu C je přenášen kontaktem s infikovanou krví (injekční drogy, krevní transfuze, tetování v nesterilních podmínkách apod.). K přenosu může dojít i společným užíváním pomůcek osobní hygieny (zubní kartáček, holicí strojek...) a také sexuální cestou. Riziko nákazy u monogamních párů s dlouhodobým nechráněným stykem je cca 2–3 %. Toto procento stoupá u homosexuálních mužů na cca 4–6 %. Větší riziko přenosu je v sex-byznysu. Inkubační doba nemoci je 15 až 150 dní. Proti žloutence typu C neexistuje v současné době očkování, nicméně existuje účinná léčba. Důležité je nemoc odhalit včas, protože je obdobně zrádná a zákeřná jako HIV a může skončit značným poškozením zdraví.

V našich checkpointech testujeme žloutenku C pomocí rychlotestu. Minimální doba od rizika je 3 měsíce, test se opakuje ještě po 6 měsících od rizika. V našich checkpointech provádíme testy v indikovaných případech zdarma, pokud je test na žádost klienta, může být zpoplatněn. V mobilních checkpointech (sanitkách) nemusí být vždy test k dispozici. Informujte se prosím předem na 800800980.

Více informací na www.hepatest.cz


Žloutenka B

Přenáší se především krví a k přenosu stačí velmi malé množství krve. K přenosu může dojít podáním kontaminované krve a krevních derivátů a při invazivních krvavých výkonech (hemodialýza, chirurgické výkony...). V současné době jsou již v rozvinutých zemích krevní deriváty testovány na přítomnost virové hepatitidy a používají se jednorázové injekční pomůcky. Proto přenos výše zmiňovanou cestou je minimální. Stoupá však význam přenosu při činnostech typu tetování, piercing a společným používáním jehel a stříkaček mezi uživateli drog. Další cestou přenosu je sexuální styk či vertikální přenos z těhotné matky na plod. Inkubační doba nemoci je 30–150 dní. Existuje velmi účinná prevence - očkování. V našich checkpointech testujeme žloutenku B pomocí rychlotestu. Minimální doba od rizika je 3 měsíce, test se opakuje ještě po 6 měsících od rizika.

V našich checkpointech provádíme testy v indikovaných případech zdarma, pokud je test na žádost klienta, může být zpoplatněn. V mobilních checkpointech (sanitkách) nemusí být vždy test k dispozici. Informujte se prosím předem na 800800980.


Syfilis

Syfilida (příjice, lues či lues venerea) je celosvětově se vyskytující infekční chronické systémové onemocnění s charakteristickým průběhem střídání příznakového a bezpříznakového období. Přenáší se především pohlavním stykem. Nemoc vzniká proniknutím bakterie do těla nejčastěji narušením sliznice nebo kůže. Projevuje se ve třech typických stádiích. První stádium nastává dva až tři týdny od nákazy. V místě kontaktu s bakterií, nejčastěji v okolí pohlavních orgánů, se vytvoří tvrdý nebolestivý vřed, který má v průměru dva až tři centimetry. Současně dojde ke zduření mízních uzlin v místě vstupu infekce do těla (nejčastěji tříselných, došlo-li k přenosu ústy pak krčních). Vřed se obvykle během 4-6 týdnů spontánně zhojí, infekce však postupuje mízní cestou do přilehlých uzlin a šíří se tak do celého organismu. V sekundárním stádiu se infekce projeví vyrážkou, která se nejčastěji objeví na trupu a v ústech a to v podobě bílých stroupků. Současně dochází k nebolestivému zduření hlavních uzlin. Vyrážka i zduření během několika týdnů zmizí, mohou se však po čase znovu objevit a to i opakovaně. Zhruba po dvou letech všechny příznaky mizí.

Bakterie dál ničí organismus ovšem bez výraznějších vnějších projevů. Po 5 až 20 letech se projeví třetí stádium - pozdní syfilis. Během něj napadá syfilis klouby, srdce i celou cévní soustavu. Dochází k destrukci nosní přepážky, zánětem je postiženo patro i kosti. Napadena je centrální nervová tkáň, což vede jak k pohybovým potížím (např. obrna, ochrnutí) tak i psychiatrickým (demence, bludy, poruchy osobnosti atd.). U těhotných žen způsobuje syfilis těžké deformace plodu nebo jeho smrt.

Nejrizikovější věkovou skupinou v ČR jsou lidé od 25 do 34 let. Choroba postihuje více muže, ženy zhruba o třetinu méně. Asi 30 procent všech hlášených případů tvoří cizinci.

V našich checkpointech testujeme syfilis pomocí rychlotestu. Minimální doba od rizika jsou 3 měsíce, přičemž je vždy nutné zhodnotit celkový zdravotní stav klienta.

V našich checkpointech provádíme testy v indikovaných případech zdarma, pokud je test na žádost klienta, může být zpoplatněn. V mobilních checkpointech (sanitkách) nemusí být vždy test k dispozici. Informujte se prosím předem na 800800980.


Doplňková služba za úhradu

COVID-19

Tuto doplňkovou službu zatím realizujeme pouze v checkpointu/preppointu v Praze. Na přání klienta můžeme z krevního vzorku zjistit tzv. protilátky IgG na COVID-19 (koronavirus). Realizujeme rychlotesty nebo laboratorní testy z krve.  Služba je zpoplatněna a cena se průběžně liší dle aktuálně používaných rychlotestů nebo dle ceny laboratoře. Tyto testy na protilátky IgG pouze zjistí, zda jste se setkali s koronavirem, a v důsledku toho si Vaše tělo vytvořilo protilátky. V případě pozitivního výsledku je pak nutné zjistit podrobnějí aktuální zdravotní stav u svého lékaře. Tyto testy nejsou ve standardu PCR (realizované hlubokovým stěrem z nosu), kterými se prokazuje aktuální bezinfekčnost pro vycestování do zahraničí.

1.0
1.0
1.0